Board of Governors

Meet our People

Board of Governors

The College is governed by an honorary Board of Governors. The Board is the legal entity that constitutes the College and it is responsible for monitoring the College and assuring that it carries out its constitutional responsibilities such as setting policy, appointing the Principal, and approving the budget and major expenditure. Governors are either elected by the Synod of the Uniting Church, elected by the Board, elected by graduates of the College, elected by the Cromwell College Students' Association or elected by the Senate of the University. Life Governors maintain a continuing interest in the College.

Visitor Uniting Church QLD Moderator Rev David Baker
Chairman UC Synod Elected Dr Joe Goodall
Deputy Chair Board Elected Dr Janet Porter
Treasurer UQ Synod Elected Ms Judy Young
Secretary UC Synod Elected Mr Ben de Jong
UC Synod Elected Rev Peter Lockhart
  UC Synod Elected  Ms Dayrelle Abbey

Board Elected Mr Richard Shannon
Board Elected Associate Professor Stuart Bade
Board Elected Hon Justice John Logan RFD

Board Elected Mr Eric McChesney-Clark
  Past Students Elected
Mr Ben Durance 
  Past Students Elected  Ms Joanne Landmark 
  Elected Students' Association  Ms Lindy Roos
     

Ex officio Principal/CEO Mr Ross Switzer

Ex officio Students' Association President Mr Kaleb Jeynes
 

Cromwell Staff Team

Senior Management:

Mr Ross Switzer Principal / CEO
Mr Michael Crome Deputy Principal 
Ms Krishna Stanton Dean of Students
Mr Jason March Business Manager

Middle Management Team:

Mr Matthew Thurecht Executive Chef
Mr Neil Yarrow Maintenance Manager

Administration Team:

Ms Robyn Slater Registrar
Ms Tania Dempsey Reception / Community Relations
Mrs Heather Ebertson Assistant Business Manager

Resident Staff Support Team:

Mr Dominic Retschlag
Mr Callum Breetzke

Campus Lodge Resident Manager:

Ms Robyn Slater

Catering Team:

Mr David Forgan Head Chef
Mr Nicolas Hodges Chef
Ms Chloe Baldock  Catering Attendant 
Ms Megan Tran  Catering Attendant 
Ms Mary Gao  Catering Attendant 

Housekeeping Team:

Madison Cleaning Group

Maintenance and Grounds Team:

Mr Kevin Bailey   
Mr Davin Harris   

   

Student Leadership Team (Appointed by Principal)      

Resident Assistants:

Samuel Jillett Bottom Begbie
Mikaela Allen Top Thatcher
Jacinta Thefs Mid Han
Hannah Adsett Top Han
Jack Matthews Mid Dowling
Thomas Atkinson Bottom Han
Emma Butler Mid Begbie
Cassia Gulley Top Dowling
Kiara McIntyre Top Begbie
Adam Wormington Bottom Cock
Alexandra Mison Top Cock
Mark Land Bottom Dowling
Soul Naylor/Lachlan Hopgood Lockley / House
Joshua Eiser Bottom North
Ryan Johnson Bottom Thatcher
Samantha Crisp Top North
Samantha Green Mid Cock

                 

All Ages Events Representatives yet to be appointed
Spiritual Enquiry Representatives Cullam Wiseman/Madeleine Parise
Information Technology Mentors Cullam Wiseman/Filip Juricev-Martincev

Senior Academic Tutor Christina Meelan
Academic Mentors: 
Business, Economics and Law (BEL) Faculty
Tessa Erikson
Engineering, Architecture & Information Technology (EAIT) Lily Kenway
Health and Behavioural Sciences (HBS)                         Kiara McIntrye
Humanities and Social Sciences (HSS)
Lindy Roos
Medical and Biomedical Sciences/Science (MBSS)                     Elouise Parker

Student Leadership Team (Elected by Students)

Students’ Association Executive:       

President Kaleb Jeynes
Vice President Adam Wormington
Secretary Jack Matthews
Treasurer Josh Eiser
Female Sports Convener Jacinta Thefs
Male Sports Convener Matthew Smith
Cultural Convener Ethan Forge
The Lion Harry Meyers
Social Conveners Declan King/Cooper Murray/Ishmum Akram
ICC Representative Mia Payne
Board of Governors Rep Lindy Roos
O Week Coordinators Aiden Fong & Kaleb Jeynes
O Week Committee Jake Burnell/ Mitchell Northcote/ Anton Drutschmann/ Holly Bebendorf/ Lewahna Dale/ April Heasley
Shop Team Anton Drutschmann/ Jack French/ Luke Krenske/ Joseph Novy/ April Heasley